Sunday, 26 June 2016

All Eire Dance Championships dancing and presentation photos now available on www.swoose.net

Eire Dance Championships Sunday results


8 Years & Under
PLACE NAME  SCHOOL
1st Oliva Charlotte Devlin Oxenham Studio
2nd Abbie Gallagher Watkins Academy
3rd Bridget Mannion Scoil Ard Rince
4th Lana Jones CM Dance
5th Lexie Roberts Watkins Academy
6th Elliette Simpson Lynagh Studio

9 Years
PLACE NAME  SCHOOL
1st Freya Jones Scoil Ard Rince
2nd Haylee Wolter Crocker
3rd Denzel Liddle Jackson williams
4th Madeline Daly Walker Kick
5th Emily Tyson CM Dance
6th Ha (Sarah) Le Walker Kick
7th Claire McLeary Walker Kick
8th Annabelle Thomson CM Dance
9th Ashleigh Doyle Eire Dance Australia
10 Years
1st Elise Mannion Scoil Ard Rince
2nd Paige Blonk Eire Dance Australia
3rd Charli Doyle Eire Dance Australia
4th Mackenzie Tydd Eire Dance Australia
5th Nikita Van Heerden CM Dance
6th Isabella Armitage Walker Kick
7th Caitlin Huf Scoil Ard Rince
8th Chloe Jones CM Dance
9th Olivia Andrews Eire Dance Australia
10th Milliea Coonz Scoil Ard Rince
11th Aaliyah Sinclair Scoil Ard Rince
12th Amelia Sukker Eire Dance Australia
13th Carla Fioer CM Dance
11 Years
PLACE NAME  SCHOOL
1st Dante Holdsworth Crocker School
2nd Sahara Ashby Crocker School
eq 3rd Imogen Tyson CM Dance
eq 3rd Jessica Smith Jackson Williams
5th Ashleigh Neiland Jackson Williams
6th Alexis Tuckett Scoil Ard Rince
7th Matilda Goldie Watkins Academy
8th Chloe Burrows Andrews Scoil Ard Rince
9th Tierney Masterson Walker Kick
10th Lily Earl Lynagh Studio
11th Elise Coss Eire Dance Australia
12 Years
1 Kate Edgar Scoil Ard Rince
2 Isaac Loxley Scoil Ard Rince
3 Emma Kate Roma Lynagh School
4 Ella Giammichele CM Dance
5 Logan Tydd Eire Dance Australia
6 Ayla Watkins Eire Dance Australia
7 Ruby Randall Jackson & Williams
8 Amy Mcleary Walker Kick
9 Grace Dorash Lynagh School
CA Jessica Smith Jackson & Williams
CA Willow Goldie Watkins School
CA Sarah Kavanagh CM Dance

Eire Dance Championships Open results

12 Years

1 360 Kate Edgar Scoil Ard Rince
2 291 Isaac Loxley Scoil Ard Rince
3 195 Emma Kate Roma Lynagh School
4 340 Ella Giammichele CM Dance
5 263 Logan Tydd Eire Dance Australia
6 307 Ayla Watkins Eire Dance Australia
7 225 Ruby Randall Jackson & Williams
8 286 Amy Mcleary Walker Kick
9 310 Grace Dorash Lynagh School
CA 130 Jessica Smith Jackson & Williams

13 Years
PLACE NUMBER NAME  SCHOOL
1 145 Ellie Barbagallo QIA
2 221 Jonathan Shaw Shaw Academy
3 342 Angelique Shaw Shaw Academy
4 133 Melina Liddle Jackson & Williams
5 150 Brea Merison Scoil Ard Rince
6 174 Isabelle Chui Scoil Ard Rince
7 244 Genevieve Shaw Shaw Academy
8 269 Brooke Hill Jackson & Williams
9 123 Ella Masterson Walker Kick
10 196 Liam Nepali Crocker School
11 337 Shannon Neiland Jackson & Williams
12 202 Shannagh Mangan Scoil Ard Rince
13 143 Montana O'Keefe Scoil Ard Rince
14 368 Tahleah Hayes Lynagh Studio
15 166 Nyah Burrows Scoil Ard Rince
CA 242 Declan McMahon QIA
CA 160 Amy Jimmeson Scoil Ard Rince
CA 138 Niamh Allan Eire Dance Australia
CA 141 Jasmine Lynch Eire Dance Australia
CA 356 Keely McCune Lynagh Studio
14 Years
1 293 Caitlin Carr Crocker School
2 386 Sophie Liang Scoil Ard Rince
3 135 Colette Blake Scoil Ard Rince
4 110 Madeline Fitzgerald QIA Dancers
5 112 Brienna Kinsella Lynagh Studio
6 303 Chloe Breedon Lynagh Studio
7 388 Tasmin Messer Lynagh Studio
15 Years & Over Men
1 189 Luke Chaumont Walton School
2 358 Jack Kearney Currie Henderson
3 376 Nick Meimaris Crocker School
4 317 Connor Hoy Roberts Academy
5 393 Marcus McEleavey Jackson & Williams
6 292 Andrew Edwards Walker Kick
15 Years
1 149 Ella Van Dyck Lynagh School
2 102 Claudia Sandstrom Jackson & Williams




3
4
349
374
Greer Hutchinson
Lia Walsh
Scoil Ard Rince
Jackson & Williams
5 327 Madison Yung Eire Dance Australia
6 105 Sarah Donaghy Walker Kick
7 341 Elisha Thornton McCafferty School
8 206 Mackenzie Laws CM Dance 
16 & 17 Years
1 214 Jasmin Merison Scoil Ard Rince
2 237 Brianna Rafferty Lynagh Studio
3 326 Ellen Rafferty Lynagh Studio
4 187 Alyssa Hill Jackson & Williams
5 258 Eliza Bulloch Scoil Ard Rince
6 180 Kiriana McKay QIA Dancers
7 181 Lizzie Meimaris Crocker School
8 306 Tori Burgess MFK Academy
9 191 Caitlin Cuff Eire Dance Australia
18 & 19 Years
1 385 Chloe Peirce Scoil Ard Rince
2 104 Carrie Vaughey Crocker School
3 173 McKenzie Cox Eire Dance Australia
3 318 Xartiese Holdsworth Crocker School
5 256 Hannah Wass Walker Kick
20 Years & Over Ladies
1 266 Olivia Lloyd Lynagh Studio
2 345 Chloe Wheeler Eire Dance Australia
3 188 Medaleine Walsh Lynagh Studio
4 162 Siobhan Senior Crocker School
5 127 Dana Jeffkins CM Dance
6 413 Molly Armstrong Eire Dance Australia
7 213 Siobhan Rogers Walker Kick

Sunday, 19 June 2016

All Sunday photos now available on www.swoose.net

Results - 21 & Over Intermediate/Open Premiership


1st Sally Thompson Walton
2nd Moira Neasy Claddagh
3rd Xuan Luu Rince Le Nor
4th Bernadette Neasy Claddagh
5th Sarah Birch Derwent
6th Kathryn Young Rince Le Nor
7th Bernadette Jackson Spreagadh na Rince

Results - 19 & 20 Years Intermediate/Open Premiership


1st Morgan Crammond Halloran
2nd Natalie O’Connor Dwyer Whelan
3rd Caitlin Devine Maher
4th Jack Kearney Currie Henderson
5th Lauren Hurst McBrearty
6th Tamara Flynn Maher
7th Emily Palmer Dwyer Whelan
8th Angelica Kross Derwent

Results - 17 & 18 Years Intermediate/Open Premiership


1st Maggie Devine Maher
2nd Jordan Walter Halloran
3rd Charlotte Fletcher Walton
4th Ashley Cottell Wollongong
5th Bryanee Jarrett Bird Studio
6th Mairead Cargill Dwyer Whelan
7th Naomi Mason Wollongong
8th Natalie Jones Higgins Academy
9th Jade Kyte Derwent

Results - 16 Years


16 Years Elementary Premiership
1st Daniel Kross Derwent
2nd Jared Kross Derwent
16 Years  Int/Open Premiership
1st Luke Chaumont Walton
2nd Annie Devine Maher
3rd Sarah Neasy Claddagh Academy
4th Stephanie Baker Champion Academy
5th Emer Brannelly Rince Le Nor

And that's all the dancing for this feis!

Results will be posted soon and photos will be on www.swoose.net later tonight!

Thanks to the Dwyer Whelan school for running a fabulous event and for keeping ChaosCentral fed and watered...especially fed.  Must be the best stocked and run canteen in Australia :)

And thanks to Karen Heggie for providing the results on USB, thereby speeding up the posting process and reducing my error count to zero :)

Final section of the day, 21 Years & Over, are about to take the stage for their set dances!

Canteen discounts just announced!!!

RUN...don't walk...to the canteen to grab some bargains :)

19 & 20 Years called to marshalling for their set dances

And now the set dances...around 30 of them...

Feis update

The hall is uncharacteristically quiet as only the senior age groups are here; the hustle and bustle of earlier this weekend has vanished, to be replaced by an assured silence and an air of calm and almost relaxation.

The vendors are packing up and, any moment, we expect to hear the canteen call "all goods half-price" which is, typically, the signal for ChaosCentral to stock-up on all sorts of interesting baked goods.  Whilst we wait, the music and dancing continues...

Soft shoe rounds almost finished :)

Soft shoe rounds called to marshalling...

21 & Over hard shoe round now on stage...

More OAPs :)






Seniors and OAPs, concentrating on preparing for their dances...and in marshalling

















16 & Over now on stage...

Around the feis...
























Results - 6 Years & Under


4 & Under Years  Premiership
1st Sheena King Halloran
2nd Molly McCartney Dwyer Whelan
3rd Isabel Li Rince Le Nor
4th Hayley Lam Derwent
AA Emma O’Brien Halloran
AA Erin Hanratty Derwent
5 Years Novice Premiership
1st Bridget Brown Rince Le Nor
2nd Alice Butler Dwyer Whelan
3rd Wen Wen Zheng Dwyer Whelan
4th Nouria Hilal Dwyer Whelan
=5th Keira O’Dwyer Dwyer Whelan
=5th Natalie Williams Higgins Academy
AA Saoirse O’Neill Higgins Academy
AA Niamh Grace Ennis Dwyer Whelan
AA Cassandra Higham Halloran
6 Years Novice Premiership
1st Leah Simpson Spreagadh na Rince
2nd Riley Powell Cox Academy
3rd Amelia Lyke Walton
4th Sophia Macri Rince Le Nor
5th Abigael Lockrey Dwyer Whelan
AA Tyler Phabmixay Halloran
AA Sylvia Bakalian Rince Le Nor
6 & Under Beginners Premiership
1st Piper Hough Halloran
2nd Keira Chapple Halloran
3rd Ben Walters Reilly Studio
4th Madeline McGimpsey Champion Academy
=5th Claire Turner Reilly Studio
=5th Ivy TeHira Derwent
7th Hannah Van Reyk Spreagadh na Rince
8th Siobhan McKervey Maher
AA Indigo Hawkins Halloran
AA Ailie McDonagh Halloran
AA Clodagh Canning Maher
AA Johanna Brown Rince Le Nor
AA Alice Sinclair McBrearty
5 & 6 Years Primary Premiership
1st Aoibhe Carty Blackbird
2nd Roisin O’Connell Reilly Studio
3rd Kiera Rothfield Sydney Academy
4th Katherine Derwent Derwent
6 Years Elementary Premiership
1st Matilda Gold Walton
6 Years  Int/Open Premiership
1st Cadence Woelms Walton

Presentations almost due! So many excited small people...

And now the Seniors are starting to arrive...

In the hall we have the 4 Years and the 21 & Over...nice contrast!

Mini gourmet food update

ChaosCentral was delivered some home-made, artisan, heritage wheat and dairy, manually constructed pikelets by Amanda Finneran.  There is no accompanying photo as the aforementioned comestibles vanished moments after delivery.  However,  we can report that they tasted as good as the photos of them on Facebook - actually, better...because they were hand delivered, although the Pikelet-Morrison exchange rate is yet to be determined.

In other feis-related news, the 6 Years & Under are dancing their way through their assorted dances and some of these dancers are only just 4 years old!  They stride confidently onto the stage, stand at their correct spots and then...off they go!

More updates to come...some may even be Feis related.

Sunday AM photos now available at www.swoose.net

6 Years & Under now on stage!

So small, so talented...

Results - 8 Years Intermediate/Open Premiership


1st Brianna Woelms Walton
2nd Ciara Kingham-Convey Walton
3rd Mia Tesoriero Halloran
4th Erin Doyle Reilly Studio
=5th Heidi Chapple Halloran
=5th Medeea Pandrea Halloran
AA Gabrielle Rothfield Sydney Academy
AA Leila Broadley Cox Academy
AA Destiny Juul McBrearty
AA Yarra Jackson McBrearty

Results - 7 Years Intermediate/Open Premiership


1st Niamh McDonagh Halloran
2nd Ellexis Hanley Halloran
3rd Sophie O’Brien Halloran
4th Tabitha Barwick Spreagadh na Rince

Results - 7 & 8 Years Beginner/Primary/Novice/Elementary


7 Years Novice Premiership
1st Abby Williams McGrath Academy
2nd Norah Desreaux Dwyer Whelan
3rd Alexander Desreaux Dwyer Whelan
7 Years Beginners Premiership
1st Poppy Stirrat McBrearty
2nd Maddison Lamrock Reilly Studio
3rd Gemma Patterson Higgins Academy
4th Bethany Higham Halloran
5th Amelie Simpson FGMA
AA Georgina Corish Blackbird
AA Helen O’Neill McBrearty
8 Years Beginners Premiership
1st Emily Sawyers Carroll Studio
2nd Ellie Eastman Higgins Academy
3rd Ana Maria Costea Halloran
4th Alice McRae Cox Academy
5th Zoe Sgubin McBrearty
=6th Maria Keis Blackbird
=6th Niamh Hardgrove Derwent
AA Jade Sibbick Kennedy
AA Tiana Phabmixay Halloran
7 & 8 Years Primary Premiership
1st Amber Govindrulu Walton
2nd Phoenix Cooper FGMA
3rd Claire Kim Scoil Rince Creer
4th Mackenzie Kelly Walton
AA Mackinley Canning Maher
AA Siena Irwin Derwent
7 Years Elementary Premiership
1st Alexia Cusbert Scoil Rince Creer
2nd Niamh Grady Maher
3rd Penelope Ambruster Claddagh Academy
4th Erin Malone Halloran
5th Tara Fague McGrath Academy
AA Isibeal Abbey Carey Academy
AA Olivia Higgins Higgins Academy
AA April Rose Hockley Spreagadh na Rince
8 Years Elementary Premiership
1st Orla Turner Reilly Studio
2nd Sienna Petersen Halloran
3rd Olivia Agostino Carey Academy
4th Holly Simpson Halloran
5th Niamh Malone Halloran
6th Isla Lucchitti Wollongong
7th Milla Costin Higgins Academy
AA Olivia Hayes Halloran
AA Braiden Hanley Halloran
AA Chiara Penna Maher
AA Cara Britton Kennedy
AA Erin Thistlewaite Halloran